Prema projekcijama vodećih svjetskih medija demokratski kandidat Joe Biden u prednosti nad aktuelnim predsjednikom, republikancem Donaldom Trumpom.Trumpov advokat Rudy Giuliani je rekao kako republikanskim promatračima u Pennsylvaniji nije dozvoljeno vidjeti dopisne glasoveEPA
OSCE: Neutemeljene Trumpove tvrdnje
Misija Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE), koja nadgleda izbore u zapadnim državama i zemljama bivšeg Sovjetskog saveza, tvrdi da nema dokaza o izbornoj krađi u SAD-u.
Izbori su, navode, „dobro vođeni“, uprkos izazovima koje je nametnula pandemija korona virusa.
„Neutemeljeni navodi o sistemskim nedostacima, posebno od strane aktuelnog predsjednika (Donalda Trumpa), štete povjerenju javnosti u demokratske institucije“, rekao je u izjavi Michael Georg Link, koji je vodio OSCE-ovu misiju.
Biden smanjio Trumpovu prednost u Georgiji
Prednost američkog predsjednika Donalda Trumpa u Georgiji smanjuje se zadnjih nekoliko sati, te se još dodatno smanjila nakon što je prebrojan dio glasova u okrugu Fulton, najvećem u toj državi u kojem se nalazi Atlanta.
Okrug Fulton prijavio je rezultate nešto više od 8.000 glasačkih listića, prenosi Hina CNN.
Trumpova prednost u toj državi smanjila se s više od 30.000 glasova koliko je iznosila u ponoć na nešto više od 18.500.
Fulton je tokom noći trebao prebrojati 20.000 dopisnih glasova. Upravo je prijavio njih 8.351, od kojih je Biden dobio 6.410, a Trump 1.941.
Još treba prebrojati četiri posto glasova u Georgiji.
Što se tiče Nevade, Biden je u tijesnom vodstvu od 8.000 glasova.
Okrug Clark, gdje se nalazi Las Vegas, ima najveći udio glasova u toj državi.
Sada svi željno iščekuju njihove rezultate.
Uz njih, još nije jasan ni rasplet u Pennsylvaniji niti u Sjevernoj Karolini.
Ključna brojka
Demokrata Joe Biden primakao se brojci od 270 elektorskih glasova potrebnih za ulazak u Bijelu Kuću, osiguravajući pobjede u saveznim državama “plavog zida” Wisconsin i Michigan, i sužavajući put ka pobjedi aktuelnom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Uz samo još nekoliko saveznih država u kojima se očekuje objava rezultata, Trump pokušava da pokrene sudske postupke u nekim ključnim državama, prenosi Fena.
Nejasno je da li će ijedan od pravnih manevara njegovog izbornog štaba rezultirati preokretanjem trenda u njegovu korist.
Dva dana nakon izbora nijedan kandidat nije prikupio dovoljan broj glasova za ulazak u Bijelu kuću.
Bidenove pobjede u državama Velikih jezera donijele su mu, međutim, 264 glasa, što znači da mu preostaje samo jedna savezna država u borbi za predsjedničku poziciju.
Trump, s 214 elektorskih glasova, suočava se s mnogo višom preprekom. Kako bi osvojio 270 elektorskih glasova potrebne su pobjede u sve četiri preostale savezne države u kojima će se voditi bitka za predsjedničku poziciju – Pennsylvaniji, Sjevernoj Carolini, Georgiji i Nevadi.
Uz milione glasova koji se još trebaju prebrojati, Biden je već osvojio više od 71 milion glasova, najviše u američkoj historiji. Na konferenciji za novinare u srijedu popodne, bivši potpredsjednik izjavio je kako očekuje da će osvojiti predsjedničku poziciju, ali ipak nije proglasio pobjedu, prenosi AP.
Smanjena prednost Bidena u Arizoni
Prednost demokratskog kandidata Joea Bidena nad aktuelnim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Arizoni se smanjuje, pa sada vodi za samo nešto više od 10.000 glasova, prenosi Tanjug CNN.
Kako se navodi u izvještaju, rezultat predsjedničkih izbora održanih u utorak tijesan je i u još dvije ključne države, Georgiji i Pennsylvaniji.
Najveći okrug u Arizoni Maricopa County objavio je nove rezultate, prema kojima Biden ima 912.585 glasova, a Trump 838.071.
Prethodno je Biden bio u prednosti od nešto više od 85.000 glasova.
U tom okrugu prebrojavanje glasova je prekinuto nakon što su zvaničnici bilo prinuđeni da zatvore kancelariju u Phoenixu zbog protesta Trumpovih pristalica.
Trumpove žalbe
Izborni štab predsjednika SAD-a Donalda Trumpa podnio je žalbe u Pennsylvaniji, Michiganu i Georgiji, postavljajući temelje za osporavanje glasanja u državama u kojima zaostaje za demokratom Joeom Bidenom u lovu na 270 glasova elektora potrebnih za pobjedu u Bijeloj kući.
Nove žalbe, koje se pridružuju postojećim republikanskim tužbama u Pennsylvaniji i Nevadi, zahtijevaju bolji pristup posmatrača štaba lokacijama na kojima se glasački listići obrađuju i broje, i izražavaju zabrinutost zbog glasanja u odsustvu, saopćeno je iz štaba, prenosi Tanjug agenciju AP.
Agencija je u srijedu prenijela vesti o pobjedi demokrate Joea Bidena u Michiganu.
Nevada, Pennsylvanija i Georgia su neodlučni.
Trumpov štab također pokušava da intervenira u slučaju Pennsylvanije na Vrhovnom sudu koji se bavi pitanjem da li glasački listići dobijeni do tri dana nakon izbora mogu da se broje, rekao je zamjenik menadžera kampanje Justin Clarke.
Republikanci su također najavili da će tražiti ponovno brojanje u Wisconsinu, državi u kojoj je AP također u srijedu proglasio Bidena za pobjednika.
Menadžer kampanje Bill Stepien naveo je “nepravilnosti u nekoliko okruga u Wisconsinu”, ne navodeći detalje.EPA
Biden je u srijedu izjavio da prebrojavanje treba da se nastavi u svim državama, dodajući: “Niko nam neće oduzeti našu demokratiju, ni sada, ni nikada”.
Izborni zvaničnici nastavili su da broje glasove širom zemlje, što je normalan proces narednog dana nakon glasanja, piše AP.
Za razliku od prethodnih godina, države su se borile sa lavinom glasačkih listića zbog strahovanja od ličnog glasanja tokom pandemije.
Najmanje 103 miliona ljudi glasalo je prerano, bilo poštom ili lično, što predstavlja 74 posto od ukupnog broja glasova na predsjedničkim izborima 2016. godine.
Trumpov štab naveo je da poziva na privremeno zaustavljanje brojanja u Michiganu i Pennsylvaniji sve dok se ne pruži “smislen” pristup na brojnim lokacijama i ne dozvoli pregled glasačkih listića koji su već otvoreni i obrađeni.
Protesti nakon izbora u više gradova SAD-a
U više američkih gradova nakon predsjedničkih izbora došlo je do protesta pristalica i republikanaca i demokrata, koji zahtijevaju da se glasanje zaustavi, odnosno pozivaju zvaničnike da “prebroje svaki glas”.
U New Yorku su hiljade prodefilirale pored ukrcanih luksuznih prodavnica na Petoj aveniji Manhattana, dok predsjednička trka i dalje traje, a glasački listići se broje u ključnim državama, piše Guardian, a prenosi Tanjug.
Kako prenosi USA Today, protesti su pretežno mirni ali je povremeno dolazilo do napetosti i uzavrelih emocija.
Snage reda prijavile su “veliku štetu” u Portlandu, a haos je zavladao i u dijelovima Michigana, ključne države u izbornoj trci.
Slični protesti održani su u najmanje šest gradova, uključujući Los Angeles, Seattle, Houston, Pittsburgh, Minneapolis i San Diego.
Demonstranti su se okupili ispred vijećnice u Dallasu u Teksasu.
U Chicagu su demonstranti zahtijevajući potpuno prebrojavanje prodefilirali centrom grada i ulicom koja gleda na Trump kulu.
Mnoge od ovih događaja organizirale su lokalne grupe povezane sa “Zaštitite rezultate”, koalicijom lokalnih organizacija i sindikata.Reuters
Demonstracije su uslijedile kada je Donald Trump zaprijetio da će se “tužbama dokopati predsjedničkog mjesta”, kako piše Guardian, pokrenuvši u srijedu zahtijeve za zaustavljanje prebrojavanja glasova u tri kolebljive države.
Nije jasno da li će se izborni rezultat promjeniti.
I u Michiganu su prodemokratski demonstranti marširali zahtijevajući da zvaničnici dovrše prebrojavanje glasova, dok su Trumpove pristalice u Detroitu okupljene ispred TCF centra i unutar predvorja, sa policajcima postrojenim da ih spriječe da uđu u prostor za brojanje skandirale “Zaustavite prebrojavanje!” i “Zaustavite glasanje!”
U Phoenixu u Arizoni, pro-Trumpovi demonstranti, od kojih su neki bili naoružani, okupili su se ispred glavnog grada države zahtijevajući suprotno, budući da je sa brojanjem glasova, Joe Biden je smanjio vodstvo u državi. Biden je u Arizoni imao prednost od oko 79.000 birača, a ostalo je 515.000 nebrojanih glasova.
Prethodno je republikanski izborni štab podnio tužbu u pokušaju da zaustavi prebrojavanje zahtijevajući od državnog sekretara Demokratske države Michigan da dozvoli više posmatrača.
Policija je uhapsila desetine demonstranata u Minneapolisu koji su zahtijevali akciju po nizu pitanja, uključujući policiju, klimatske promjene i imigraciju, prema izvještajima lokalnih medija.AP
Demonstracije su navodno planirane pre izbora u utorak.
Bilo je hapšenja i u Los Angelesu i u Portlandu u državi Oregon.
Generalna državna tužiteljica u Michiganu, Danna Nessel, demokrata, insistirala je na tome da su obje stranke i javnost dobili pristup prebrojavanju podataka “koristeći čvrst sistem provjera i ravnoteže kako bi se osiguralo da se svi listići broje pošteno i tačno”.
Produženo prebrojavanje ovogodišnjeg “mora” glasova koji su pristigli poštom podiglo je strah od masovnih građanskih nemira, ali do sada se taj scenarij nije ostvario.
U utorak uvečer, raštrkani protesti izbili su nakon završetka glasanja, protežući se od Washingtona do Seattlea, ali nije bilo značajnijeg nasilja.
Brojanje glasova
Novi rezultati američkih izbora, koji će možda otkriti i konačnog pobjednika, trebali bi biti poznati u poslijepopodnevnim satima po srednjoevropskom vremenu, kad se očekuju ažurirani podaci iz Nevade, Georgije i Arizone.
Pobjednik američkih izbora još uvijek nije poznat, no projekcije i analitičari smatraju kako je trenutni favorit Joe Biden, ali i da će republikanci zadržati većinu u Senatu, što bi demokratu, ako uđe u Bijelu kuću, moglo znatno zakomplicirati donošenje odluka i provedbu najavljenih poteza poput reforme zdravstvenog osiguranja ili poreznog sistema, prenosi Hina.
Republikanca čeka znatno teži put prema pobjedi. Kako bi nastavio utrku Trump mora osvojiti Georgiju i Arizonu ili Georgiju i Nevadu, nakon što su američki mediji objavili da je Biden pobijedio u Wisconsinu i Michiganu.
Ako mu to pođe za rukom, republikanac za potrebnih 270 elektora izbornog kolegija mora potom pobijediti u Pennsylvaniji u kojoj projekcije idu u korist Bidena, te u Sjevernoj Karolini.
Dužnosnici Pennyslvanije najavljuju da će glasove brojati do petka, a NBC prenosi kako će Sjeverna Karolina svoje rezultate ažurirati tek 12. novembra.
Nakon prebrojanih 95 posto glasova, republikanac u Sjevernoj Karolini trenutno vodi s 50,1 posto u odnosu na Bidenovih 48,7 posto.

New York Times piše kako će se ažurirani podaci za Nevadu znati u četvrtak u podne po istočnoameričkom, odnosno 18 sati po srednjoevropskom vremenu.
U Nevadi je prebrojano 85 posto listića, a demokratski kandidat Joe Biden tamo vodi za manje od 8.000 glasova.
Državni sekretar Georgije Brad Raffensperger očekuje da će prebrojavanje glasova u njegovoj saveznoj državi trajati do četvrtka ujutro, prenosi BBC.
Republikanski predsjednik tamo vodi za 39.000 glasova, ali treba ih se prebrojati još 200.000. Biden ima dobru šansu preokrenuti tu saveznu državu, što dva puta nije uspjelo predsjedniku Baracku Obami.
Arizona, u kojoj Biden trenutno vodi s gotovo 80.000 glasova nakon što ih je prebrojano 86 posto, također će objaviti nove podatke u poslijepodnevnim satima po srednjoeuropskom vremenu.
Trump se preuranjeno proglasio pobjednikom izbora već u utorak, a svaki suprotan ishod nazvao je krađom.
“Što se mene tiče, već smo pobijedili. Ovo je velika prevara američkog naroda”, kazao je u Bijeloj kući.
Trump i članovi njegove vlade mjesecima kritiziraju dopisno glasanje, tvrdeći da je ono podložno prevarama, iako stručnjaci ističu kako je to teško moguće i da su dopisni glasovi dugo prisutna metoda glasanja na američkim izborima.
Njegov štab je u srijedu tužbama zatražio zaustavljanje prebrojavanja glasova u Georgiji, Pennsylvaniji i Michiganu, a u Wisconsinu je zatraženo ponovno prebrojavanje glasova.
Šefica Bidenove kampanje osudila je u međuvremenu Trumpove izjave o navodnoj prevari, a demokratski kandidat je izrazio vjeru da je “na putu prema pobjedi”.
“Nije na meni i na Donaldu Trumpu da objavljujemo pobjednika ovih izbora. To je na glasačima”, poručio je Biden i pozvao na američko jedinstvo nakon izbora.
Republikanski kandidat Donald Trump oglasio se na Twitteru nakon što je najavio pravni postupak zbog prebrojavanja glasova u Wisconsinu i Michiganu u kojima je pobjedu, prema nezvaničnim podacima, odnio njegov protukandidat Joe Biden.
“Naši advokati su tražili ‘pristup podacima’, ali kakva je korist od toga? Šteta je već učinjena integritetu našeg sistema i samim predsjedničkim izborima. O tome treba razgovarati!”, napisao je Trump.
Prema navodima AP, Biden je osvojio 264 elektorskih glasova od 270 neophodnih za pobjedu na predsjedničkim izborima.
Dan nakon predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama pobjednik još nije poznat, ali je prema projekcijama vodećih svjetskih medija demokratski kandidat Joe Biden u prednosti nad aktuelnim predsjednikom, republikancem Donaldom Trumpom.
Najveća borba se vodi u Georgiji, u kojoj Trump mora da pobijedi kako bi osvojio drugi mandat, kao i u Pennsylvaniji, gdje je, prema posljednjim projekcijama, u voDstvu.
Biden je proglasio pobjedu u Michiganu, što bi značilo da je osvojio dvije trećine “plavog zida”, a ako zadrži prednost u Nevadi i Arizoni, imao bi dovoljno elektorskih glasova da postane 46. predsjednik SAD-a.
Biden se nada pobjedi i u Pennsylvaniji, gdje još nisu prebrojane hiljade glasova pristiglih poštom, za koje se očekuje da će mu pripasti.
Trump najavio je pravne postupke kako bi zaustavio prebrojavanje glasova u Michiganu, Pennsylvaniji i Wisconsinu.
Trumpov advokat Rudy Giulianii saopćio je da je krenuo u Pennsylvaniju sa pravnim timom kako bi osporio izborne rezultate u toj državi, tvrdeći da tamo demokrate hoće da “pokradu” izbore i da je u toku “velika prevara”.
Tijesni rezultati
Prema medijima, situacija u Arizoni, Georgiji, Nevadi, Sjevernoj Karolini i Pennsylvaniji je suviše tijesna da bi se moglo procijeniti ko će odnijeti više glasova u tim državama.
Biden je u kratkom obraćanju rekao da je na putu da osvoji 270 elektorskih glasova, ali da neće da proglasi pojbedu dok prebrojavanje u ključnim državama ne bude okončano.
Biden, koji je osvojio najmanje 71,2 miliona glasova, što je najviše u historiji SAD, rekao je da je ohrabren ogromnom izlaznošću.
Kako navodi BBC pozivajući se na US Election Project, izlaznost je bila 66,9 posto, što je najviše u posljednjih 120 godina.
Trump se tokom jučerašnjeg dana nije obraćao javnosti, ali je objavio niz tvitova u kojima je osporavao regularnost izbornog procesa.
CNN-ova projekcija govori da je Biden dobio tri od četiri elektorska glasa u Maineu, i jedan od pet u Nebraski gdje ti glasovi mogu da budu podijeljeni između kandidata prema kongresnim distriktima, kao i da je pobijedio u Wisconsinu, Michiganu, na Havajima, Rhode Islandu, u Minnesoti, Virdžiniji, Kaliforniji, Oregonu, Washingtonu, Illinoisu, New Hampshireu, Novom Meksiku, Coloradu, Connecticutu, New Jerseyju, New Yorku, Vermontu, Delawareu, u Distriktu Washington, Marylandu, i Massachusettsu.
Trump je, prema toj projekciji pobijedio u Montani, Teksasu, Iowi, Idahu, Ohiou, Mississippiju, Wyomingu, Missouriju, Kanzasu, Utahu, Louisiani, Alabami, Južnoj Karolini, Sjevernoj i Južnoj Dakoti, Arkanzasu, Indijani, Oklahomi, Kentuckyju Zapadnoj Virdžiniji i Tennessiju.
Poziv na strpljenje
Poslovne grupacije širom Sjedinjenih Američkih Država pozivaju republikanskog predsjednika Donalda Trumpa i njegovog demokratskog izazivača Joea Bidena, medije i američke državljane na strpljenje kod prebrojavanja glasova na predsjedničkim izborima.
Trump je svoju pobjedu proglasio već rano u srijedu, neutemeljeno govoreći o izbornoj krađi. Pozvao je na zaustavljanje prebrojavanja glasova, šokirajući time poslovnu zajednicu, pa čak i stranačke kolege, prenosi Hina.
Biden trenutno vodi po broju elektora u izbornom kolegiju, no ishod je i dalje neizvjestan u Pennsylvaniji, Georgiji i drugim saveznim državama.
Trumpova kampanja podigla je tužbu protiv Michigana, tražeći zaustavljanje prebrojavanja glasova, te je zatražila ponovno prebrojavanje u Wisconsinu koji mediji daju Bidenu.
Čelnici Američke ekonomske komore, AFL-CIO-a, najvećeg saveza radnika, Nacionalnog udruženja evangelika i drugih grupacija zajedno su priopćili da bi nasilje, zastrašivanje i druge taktike mogle oslabiti državu.
Zabrinutost međunarodne zajednice
“Slobodni i pravedni izbori su oni na kojima svi mogu glasati, na kojima su svi glasovi prebrojani u skladu sa zakonima te na kojima američki narod svojim odabirom određuje ishod”, stoji u saopćenju.
Rufus Yerxa, bivši zaposlenik američkog ministarstva ekonomije koji je danas čelnik američkog Vijeća za inostranu trgovinu, istaknuo je kako u međunarodnoj zajednici vlada zabrinutost oko prebrojavanja glasova u vrijeme kad Trumpova ekonomska politika već remeti međunarodnu trgovinu.
“Osjetio sam veliku zabrinutost u svijetu oko događaja u SAD-u”, rekao je za Reuters.
“Poručio sam im da su naši izborni dužnosnici i dalje pošteni javni djelatnici koji rade svoj posao”, naglasio je i dodao kako u svojoj dugoj karijeri “nikad nije vidio da su demokratija i vladavina prava tako ugroženi”.
Trump je tokom već svoje kampanje napadao metodu provedbe izbora, govoreći o mogućim prevarama pri glasanju dopisnim putem, iako je to iznimno rijetko.
Tužba Trumpa
Štab američkog predsjednika Donalda Trumpa u srijedu je podnio tužbu u Georgiji, tražeći zaustavljanje prebrojavanja glasova i u toj saveznoj državi, prenosi Hina agenciju Associated Press (AP).
U presudi kojom se traži pauziranje prebrojavanja stoji da je republikanski promatrač svjedočio situaciji gdje je zaposlenik na biralištu pomiješao neobrađene dopisne glasove s onima koji su obrađeni, piše AP.
Trumpova kampanja je pravnim putem ranije zatražila obustavu prebrojavanja glasova i u Pennsylvaniji i Michiganu, a u Wisconsinu traži ponovno prebrojavanje.
Trumpov advokat Rudy Giuliani ranije je na konferenciji za medije rekao kako republikanskim promatračima u Pennsylvaniji nije dozvoljeno vidjeti dopisne glasove.
Izvor: Al Jazeera