I kada smo pobjeđivali sa idejom nezavisne Crne Gore postojali su jaki otpori drugog bloka, koji je previše tradicionalan, orobljen agresivinim nacionalizmom, čije smo posljedice vidjeli devedesetih, i koji Crnoj Gori želi da nametne nacionalni, odnosno nacionalistički profil – rekao je predsjednik Crne Gore .
Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović rekao je u intervjuu za Newsmax Adria da ga incidenti ne iznenađuju, te da su u Crnoj Gori kao i u regionu suprostavljena dva pristupa – prozapadni kurs sa jedne i nacionalistički sa druge strane, koji je sada probuđen novim tokovima.
– Incidenti nijesu nikoga iznenadili, slavlje još manje. Razloga za slavlje pobjednika uvijek ima, ali to slavlje uvijek podrazumijeva civilizovan odnos prema drugim građanima i prema očuvanju stabilnosti Crne Gore. Mi smo sinoć vidjeli izliv netolerancije, agresije i primitivizma, pokušaja obračuna sa ljudima koji drugačije misle – smatra Đukanović.
Dva pogleda
Dodao je da su ne samo u Crnoj Gori nego i u regionu konfrontirana dva pogleda na budućnost.
– Jedan je onaj kojeg personifikuje dosadašnji sastav vlasti u Crnoj Gori koji naše zemlje vidi u Evropskoj uniji i u evropskom i evroatlanskom sistemu vrijednosti. Nasuprot tome imamo vrlo živahan onaj nacionalizam iz devedesetih godina koji je u novim okolnostima zahvaljujući nekim novim podsticajima probuđen i koji pokušava da okrene točak istorije unatrag, ali mislim da to ne može – ocijenio je Đukanović.
Još je, prema njegovim riječima, oštar klinč između te dvije politike i daleko od toga da je to samo u Crnoj Gori.
– Uvjeren sam da je Crna Gora ispred drugih država po pitanju opredijeljenosti za evropske integracije. Dogodila se opomena u nedelju, vidjećemo kako će se to odraziti na unutrašnju politiku i odnose, ali treba vjerovati da je živa i stabilna svijest o prednostima građanske države, multietničkog društva i evropskog sistema vrijednosti – ocijenio je Đukanović.
Kada je u pitanju formiranje nove Vlade predsjednik je rekao da sačekamo njeno formiranje, kakva će biti partijsko-politička struktura, kakav će biti njen profil. Bezrezervno će koristitit poziciju predsjednika da naglasi prednosti građanske države Crne Gore, multietničke demokratije i Crne Gore kao članice Evropske unije.
– Imali smo konstrukciju da će DPS svim sredstvima braniti vlast, ali kao što vidite – to je najobičnija neutemeljena denuncijacija. DPS je politička snaga koja je izvela Crnu Goru na put evropskog razvoja i dalje je snaga koja će pokušati da zadrži Crnu Goru na tom putui. DPS je i dalje najjača politička snaga u Crnoj Gori – istakao je Đukanović.
Kada je u pitanju konstituisanje nove vlade predsjednik je rekao da će poštovati demokratska pravila, a to je da će onaj ko ima 41 mandat dobiti priliku da je formira.
Opomena
Ono što se dogodilo u nedjelju bila je, prema njegovim riječima, opomena. Što se tiče Zakona o slobodi vjeroispovijesti uvjeren je i dalje da nije greška.
– Ta pitanja se sada ili u doglednoj budućnosti moraju riješiti. Ne može se previdjeti status pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Potpuno je legitimna intencija crnogorske vjerske pa i političke javnosti da obnovi vrijednosti koje predstavljaju tradiciju crnogorskog društva – rekao je Đukanović.
Na pitanje da li će nova vlada nastaviti ovim putem predsjednik je odgovorio da “vlade dolaze i mijenjaju se”, ali da postoje činjenice koje prije ili kasnije moraju odnijeti prevagu, koje su neupitne u istorijskom smislu.
Na pitanje zašto je DPS izgubio kazao je da je teško dati odgovor, ali da je crnogorsko društvo bilo u prethodnom periodu podijeljeno.
– I kada smo pobjeđivali sa idejom nezavisne Crne Gore postojali su jaki otpori drugog bloka, koji je previše tradicionalan, orobljen agresivinim nacionalizmom, čije smo posljedice vidjeli devedesetih, i koji Crnoj Gori želi da nametne nacionalni, odnosno nacionalistički profil. Možda je nezadovoljstvo ljudi tu zbog politike koje smo vodili, standardom u društvu, Zakonom o slobodi vjeroispovijesti… Moguće je da su ti razlozi prevagnuli da se to klatno zamalo iz jedne nedovoljno jasne većine preseli na stranu druge većine. Ali, ne treba izvlačiti definitivan zaključak. Crnogorsko društvo je tu gdje jeste, nažalost, još podijeljeno – rekao je Đukanović.
Podijeljenost je od nezavisnosti, kako je naglasio, vrlo pažljivo bila tretirana. U 15 godina se, prema njegovim riječima, ne da riješiti ono što je nagomilano vjekovima. Nije pitanje da li je Crna Gora od nezavisnosti došla do svog cilja, nego da li je na dobrom kolosjeku, a što, kako je ocijenio predsjednik, svakako jeste.
– Crna Gora je danas ekonomski najrazvijenija država Balkana, prednjači u evropskim integracijama.. Crna Gora je napravila progres, kontinuitet u reformama. Iluzija je i vjerovati da će tokom napretka biti samo jedna vlast – one se moraju mijenjati, ali je važna da svaka poštuje učinjeno prethodne vlasti i da dogradi nešto što će biti njen prepoznatljivi učinak – kazao je Đukanović.
Region
Đukanović je kazao da od decembra i donošenja Zakona o slobodi vjeroispovijesti u parlamentu prisutna jaka medijsko-politička agresija iz Srbije, u kojoj je učestvovao i predsjednik te države Aleksandar Vučić.
– I podrška koju je Vučić davao velikosrpskom nacionalizmu u Crnoj Gori kroz česte prijeme podrške svih vrsta tih aktera političkog života u Crnoj Gori. Predsjednik Vučić i aktuelna državna politika Srbije pokazala je dvije problematične intencije. Prvo je da žele da se miješaju u unutrašnje stvari drugih država, a drugo da se miješaju na način da pokušaju da relativizuju politiku velisrpskog nacionalizna u našem regionu. I jedno i drugo je pogrešno i pogubno – ocijenio je Đukanović.
Beograd je, kako navodi, pokušao da promijeni karakter države Crne Gore.
– Oficijelna politika Beograda je, to je valjda i slijepcu jasno, bila da pokuša da promjenom vlasti stvori atmosferu u kojoj bi Crna Gora postala dio planiranog srpskog “sveta” u trouglu između Beograda, Banjaluke i Podgorice – poručio je Đukanović i dodao da se to neće desiti.
Identitet
I u vremenu kada je DPS pobjeđivao, kako je naglasio, nije posezao za radikalnim nametanjem ideja.
– I 2006. smo vjerovali u rješavanje crkvenog pitanje, ali nismo to nametali – naglasio je Đukanović.
Vara se, kako je naglasio, svako ko misli da će se Crna Gora vratiti unazad, odnosno radikalno usvajanje rješenja u koje vjeruje dosadašnja opozicija a očekivano buduća vlast.
Crnogorsko društvo, kako je ocijenio, ima demokratski kapacitet, svoja uvjerenja, sposobnosti da poštuje pravila demokratskog dijaloga, uz čuvanje stabilnosti.
– Ubijeđen sam da će Crna Gora uspjeti da uz ovakav izborni rezultat očuva crnogorski identitet – istakao je Đukanović.
Formiranje vlade
Vjeruje da će uskoro dobiti ponudu za formiranje vlade.
Upitan da li su stranke koje će imati 41 mandat u parlamentu tri opozicione stranke odgovorio je da ćemo vidjeti.
– Za sada imamo takvu najavu. Dosta su udaljeni njihovi programi – ocijeno je Đukanović.
Na pitanje da li će pokušati da utiče odgovorio je odrično.
– Zašto bih. Ako postoji nešto što ih zbližava to je njihova želja da smijene DPS – naveo je Đukanović.
Ne vjeruje da su ovo bili izbori protiv njega, iako su frustracije političkim neuspjehom često bilo vezane direktno za njega.
– Nije Milo jedini ko je zaslužan za to što se Crna Gora kretala putem napretka i emancipacije, kao što ni bilo ko drugi pojedinačno s druge strane zaslužan za ovaj izborni rezultat i za ono što će ostvariti u narednom periodu. Vjerovatno će vrijeme pokazati što je dovelo do ovog izbornog rezultata – kazao je Đukanović.
Smatra da dobro uvijek nadvlada loše.
– Dobro je promovisati evropski sistem vrijednosti u Crnoj Gori, to je dobro za region u cjelini. Dobro je vjerovati u slobodu, u tržišnu ekonomiju, demokratiju, vladavinu prava, poštovanje ljudskih i manjinskih prava.. Gdje će biti Crna Gora 2025? Vjerujem i dalje da ona može da bude na vratima Evropske unije. Vjerujem da su četiri godine dovoljne da se sva otvorena poglavlja zatvore. Crna Gora ima spremnost za članstvo u Evropskoj uniji, a kada će je formalizovati zavisi i od spremnosti EU da prihvati nove članice. Gdje ću biti ja? Ja sam tu gdje sam, vrlo čvrsto uvjeren u ispravnost svojih političkih stanovišta, uvjeren da je Crnoj Gori obnovljena nezavisnost donijela jako velike benefite, uvjeren da Crna Gora ne smije biti ni nacionalna ni teokratska država i uvjeren da je put usvajanja evropskog sistema vrijednosti jedini koji Crnoj Gori i Balkanu može donijeti ubrzani razvoj – zaključio je Đukanović.