Hasan-pašina džamija je 1630. godine izgrađena u Pečuhu. Danas se smatra najbolje očuvanom džamijom nastalom na području osmanske Ugarske. Ujedno je i jedina očuvana džamija sa minaretom u današnjoj Mađarskoj. “Pridjevak Yakovali dokazuje pašinu povezanost s mjestom Yakova. Pod tim imenom su u Osmanskom Carstvu postojala dva grada. Jedan leži u zapadnom dijelu Kosova (danas: Đakovica), a drugi se nalazio u prekodravskoj Baranji, mađarsko mu je ime bilo Diakovár, a danas se zove Đakovo”, navodi Balazs Sudar iz Instituta za povijesnu znanost mađarske akademije znanosti, Budimpešta. Treba uzeti u obzir i mogućnost da je Hasan-paša možda rodom iz Akova (Bijelog Polja) u Sandžaku.
Jakovali Hasan džamija
Džamija Jakovali Hasan-paše je najbolje očuvana džamija u Mađarskoj. Prostor za namaz i minaret daju autentičan dojam o osmanskom vremenu. Njen osnivač, Jakovali Hasan-paša, 1633. godine postao je paša od Kanjiže.
Međutim, on je izabrao Pečuh za glavni grad svojega pašaluka. Medresa (vjerska škola) i tekija s dervišima mevlevi reda također su bili dio džamijskog kompleksa. Oni su Pečuh pretvorili u centar mistične poezije, perzijske kulture i klasične turske glazbe.
Danas je džamija muzej, a od 1989. je i muslimansko mjesto za molitvu. Vjerska zajednica je u jednom trenutku imala 1.000 članova, a danas samo 175.
U vrijeme balkanskih ratova džamija je potpomagala bosanske izbjeglice. Trenutačno, oko polovine vjernika su iz Mađarske, a ostatak iz inozemstva.
Nakon renoviranja zadržala osnovne karakteristike prvobitne džamijske konstrukcije. Posjeduje veći prostor za molitvu. Stajala je izvan gradskih zidina, zajedno sa medresom i tekijom. Unutrašnji prostor ima izvrsnu akustiku.
Krajem 1686. godine austrijske snage su zauzele Pečuh. Nakon toga džamija je pretvorena u bolnicu. Između 1702. i 1732. godine biskup Vilhelm Franz von Nesselrode pretvorio je džamiju u katoličku kapelu svetog Ivana. Tokom ovog vremena munare je pretvoreno u zvonik. Unutrašnjost je bila ukrašena baroknim rezbarijama koje su tada bile u modi.
Džamija je prvi put obnovlјena 1960-ih, kada je munara popravlјena i barokni ukras uklonjen kako bi se džamija vratila u prvobitno stanje. Druga restauracija sprovedena je 2000. godine. Pečuh je 2010. godine proglašen Evropskom prijestonicom kulture (zajedno sa Istanbulom i Esenom ).
Zadnja restauracija je izvršena 2011. godine.
Unatoč ovim i drugim renoviranjima, džamija je zadržala svoj originalni dizajn i minaret. Danas se smatra za jedinstveni spomenik iz doba osmanske vladavine u Mađarskoj. U džamiji se nalazi muzejska zbirka koja pokazuje povijest derviša u Mađarskoj i zbirka oružja iz doba Osmanlija. Zbirka je postavljena u vrlo zanimljivoj crno-bijeloj sobi.
Osim soba za muzejske zbirke u džamiji su još uvijek sačuvana prostori za muškarce i žene. Ima member, mihrab i abdesthanu. U dvorištu džamije možete još uvijek vidjeti očuvane nišane i staro muslimansko mezarje.
Džamija Jakovalı Hasan-paše ima relativno jednostavnu strukturu. Kvadratne je osnove nadvišane tipičnom osmanskom kupolom i prozorima. Kao i druge džamije, orijentirana je prema Meki. Ima osu sjeverozapad – jugoistok. Visina munare je 22,5 m. Stepenice vode do vrha munare, ali zbog zabrinutosti za stabilnost ulaz zapečaćen za posjetioce. Mahvil je nekada krasila kamena ograda.
Koristi se kao muzej, i za njenu posjetu plaća se ulaznica. Petkom je otvorena za džuma-namaz i u tom periodu se ne plaća ulaz, a namaz predvodi osoba, koja je porijeklom iz Zenice.
Esad Rahić