Stručnjaci s Instituta za biomedicinske nauke Univerziteta Georgia objavili su kako su ispitivanja na životinjama pokazala da antivirusni lijek MK-4482/EIDD-2801 ili molnupiravir u potpunosti suzbija prijenos virusa covida-19 u roku od 24 sata.
- Ovo je prva demonstracija oralno dostupnog lijeka koji brzo blokira prijenos SARS-CoV-2. Molnupiravir bi mogao sve promijeniti – rekao je Virolog Richard Plemper.
Budući da je ovaj lijek u formi tablete te se može uzimati oralno, liječenje može započeti u vrlo ranoj fazi bolesti što može imati trostruke koristi: može spriječiti razvoj težih simptoma, skratiti razdoblje kada je pacijent zarazan za druge i time suzbiti pojavu daljnjih lokalnih žarišta, piše Eureka Alert.
- Već smo ranije primijetili da MK-4482/EIDD-2801 djeluje protiv širokog spektra respiratornih RNK virusa i da se u zaraženim životinjama koje su dobile taj lijek smanjuje količina virusnih čestica za nekoliko redova veličine, što pak dramatično smanjuje prijenos – rekao je Plemper.
“Zbog toga je MK-4482/EIDD-2801 postao dobar kandidat za farmakološku kontrolu covida-19”, dodao je, prenosi Index.hr.
Plemper i njegovi kolege ispitali su djelotvornost ovoga lijeka na feretkama zaraženim covidom-19. Feretka je odomaćena podvrsta evropskog tvora, poznata i pod nazivom afrički tvor.
- Smatramo da su feretke relevantan model prijenosa jer lako šire SARS-CoV-2, ali uglavnom ne razvijaju ozbiljnije simptome; što jako podsjeća na tok bolesti kod mlađih odraslih osoba – rekao je virolog Robert Cox.
Naučnici su feretke zarazili s koronavirusom i počeli ih liječiti molnupiravirom kada su počele izbacivati virusne čestice iz nosa.
- Kada smo u isti kavez smjestili zaražene feretke koje su dobile molnupiravir i zdrave nezaražene feretke, ni jedna od zdravih životinja se nije zarazila. S druge strane, kada smo sa zdravima stavili zaražene feretke koje su primile placebo, zarazili su se svi kontakti – kazao je virolog Josef Wolf.
Ako se ovi podaci preslikaju na ljude, to bi značilo da bi osobe s covidom-19 mogle prestati biti zarazne u roku od 24 sata nakon početka liječenja.
Molnupiravir je izvorno dizajniran kao lijek protiv gripe. Uzrokuje mutacije enzima odgovornih za replikaciju virusa. Kada se blokira replikacija virusa, trebalo bi se spriječiti i daljnji razvoj, odnosno pogoršanje bolesti.
Ovo istraživanje je rađeno na životinjama i posmatrala je koliko je MK-4482/EIDD-2801 učinkovit pri suzbijanju širenja koronavirusa među feretkama, no ovaj lijek trenutno prolazi kroz napredna klinička ispitivanja faze II/III kako bi se vidjelo je li učinkovit u liječenju covida-19 kod ljudi. Druga faza kliničkih ispitivanja, odnosno ispitivanja na ljudima, provjerava koliko je lijek efikasan, a treća faza koliko je siguran i koje su nuspojave.
Istraživanje naziva Therapeutically administered ribonucleoside analogue MK-4482/EIDD-2801 blocks SARS-CoV-2 transmission in ferrets objavljeno je u časopisu nature Microbiology.