Historijski “Sporazum o uspostavi mira u Afganistanu” su 29. februara u Dohi potpisali američki izaslanik Zalmay Khalilzad i jedan od osnivača talibanskog pokreta Mullah Abdul Ghani Baradar
Pakistan
Dugoočekivani mirovni pregovori između talibana i pregovaračkog tima afganistanske vlade trebali bi početi u subotu u zaljevskoj arapskoj državi Katar, saopćili su u četvrtak talibani i katarsko Ministarstvo vanjskih poslova, prenosi Anadolu Agency (AA).
Razgovori – poznati kao unutarafganistanski pregovori – zacrtani su mirovnim sporazumom koji je Washington posredovao s talibanima i potpisan u februaru, također u Kataru.
U to vrijeme dogovor je smatran najboljom šansom Afganistana da okonča više od četiri decenije rata.
Sediq Sediqqi, glasnogovornik afganistanskog predsjednika Ashrafa Ghanija, potvrdio je da će njihova delegacija biti na pregovorima u Dohi.
Američki državni tajnik Mike Pompeo pozdravljajući početak pregovora rekao je da će oni označiti “historijsku priliku za Afganistan da okonča četiri decenije rata i krvoprolića”.
“Narod Afganistana predugo je nosio teret rata”, poručio je Pompeo.
Sporazum koji je Washington potpisao s talibanima ima za cilj okončanje dugotrajnog rata u Afganistanu i dovođenje američkih trupa kući, dok će unutarafganistanski pregovori trasirati mapu puta za poslijeratno društvo u Afganistanu.
Afganistan je poprište duboke višedecenijske političke i sigurnosne krize koja se ogleda u borbi za prevlast između talibanskog pokreta i vladinih snaga.
Stalnu sigurnosnu prijetnju predstavlja i teroristička organizacija ISIS koja je, nakon poraza u Iraku i Siriji, znatno intenzivirala aktivnosti na tlu Afganistana.
Historijski “Sporazum o uspostavi mira u Afganistanu” su 29. februara u Dohi potpisali američki izaslanik Zalmay Khalilzad i jedan od osnivača talibanskog pokreta Mullah Abdul Ghani Baradar.
Sporazum predviđa početak mirovnog procesa u Afganistanu kojim bi trebao biti okončan 19-godišnji konflikt i najduži rat u kojem je SAD učestvovao.
U sporazumu je, između ostalog, navedeno kako će dvije strane u narednom periodu izvršiti i razmjenu zarobljenika.
Prema dogovoru, do 10. marta 2020. godine je trebalo biti pušteno na slobodu preko pet hiljada zatvorenika, članova Islamskog Emirata Afganistana, koji SAD ne priznaju kao državu, inače poznatih kao talibana, a s druge strane preko 1.000, čime bi otpočeo politički dijalog između Afganistanaca.
Razmjena zarobljenika je trebala da se dogodi 10. marta, kada su trebali početi i pregovori dviju strana, ali politički sporovi u Kabulu su rezultirali odgađanjem procesa.