U pucnjavi u Mostaru ubijen je osuđeni ratni zločinac Marko Radić Maka, a za ubicom se traga.Radić je pravosnažno osuđen u BiH na 21 godinu zatvora zbog zločina protiv čovječnosti, odnosno mučenja, zatvaranja, ubistva i silovanja u naselju Vojno kod MostaraBIRN – Arhiva
U središtu Mostara iz vatrenoga oružja ubijen je osuđeni ratni zločinac i bivši zapovjednik Hrvatskoga vijeća obrane u Mostaru Marko Radić Maka, a policija traga za bivšim pripadnikom Specijalne policije Oliverom Cvitanovićem zvanim Cviki, za kojega se sumnja da je počinio ovo ubistvo.
Pucnjevi u Radića ispaljeni su nedaleko od zgrade gdje je živio oko 19 sati, a u blizini je i sjedište Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona, prenosi Hina.
“Marko Radić je preminuo na licu mjesta”, potvrdili su iz mostarske policije. Na lice mjesta stigla je i hitna pomoć, no liječnici su mogli samo konstatirati smrt.
Za vjerovatnim ubicom Cvitanovićem tragaju pripadnici više policijskih jedinica uključujući i Specijalnu policiju MUP-a HNK-a. Pozvali su građane na pripravnost budući je ubica naoružan i iznimno fizički spreman.
Oliver Cvitanović zvani Cviki koji je tokom rata bio pripadnik Specijalne policije MUP-a samoprozvane Hrvatske republike Herceg-Bosne je 2004. godine iz pištolja ubio punca, a pokušao je ubiti i svoju suprugu te njenu sestru, no pištolj je zatajio. Za tri mjeseca izdržavanje kazne smanjio mu je pomilovanjem 2012. godine tadašnji predsjednik Federacije BiH Živko Budimir.
Radić je pravosnažno osuđen u BiH na 21 godinu zatvora zbog zločina protiv čovječnosti, odnosno mučenja, zatvaranja, ubistva i silovanja u naselju Vojno kod Mostara.
Krajem 2018. godine prebačen je iz Kazneno-popravnog zavoda u Mostaru na izdržavanje kazne u Hrvatskoj.
Ubica je navodno skupa s Radićem bio jedan od optuženih za napad na Bošnjake na Bajram 10. februara 1997. godine, kada su namjeravali obići mezarje u mostarskom Liska parku, prenio je portal Vijesti.ba.
Tog dana ubijen je Šefik Sulejmanović, a Seid Maksumić i Safet Radoš su teško povrijeđeni, dok su lakše povrede zadobile još 22 osobe.
Ratni zločin
Sud Bosne i Hercegovine osudio je Radića 9. marta 2011. na 21 godinu zatvora, a u kaznu mu je uračunato i vrijeme koje je proveo u pritvoru, od 2. juna 2006.
Osuđen je zbog krivičnog djela zločin protiv čovječnosti po Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine.
Sud u Zagrebu preinačio je presudu te smanjio kaznu Radiću s 27 godina, na koliko ga je osudio Sud Bosne i Hercegovine, na 12,5 godina zatvora jer je odbacio kvalifikacije udruženog zločinačkog poduhvata.
Radić je, kako je utvrđeno presudom Suda Bosne i Hercegovine, od jula 1993. do marta 1994, u svojstvu zapovjednika Prve bjelopoljske bojne u okviru Druge brigade HVO-a i osobe odgovorne za dio područja Bijelog polja, uključujući i selo Vojno, učestvovao u formiranju zatvora, naredio nezakonito hapšenje više desetaka bošnjačkih civila, žena, djece i staraca i njihovo zatvaranje.
Učestvovao je, navodi se u presudi, u nezakonitom zatvaranju muškaraca, zatočenika iz logora Heliodrom, koji su dovođeni u Vojno na prinudni rad, držani u brutalnim, ponižavajućim i nehumanim uvjetima u garaži i podrumu jedne kuće u Vojnom.
Radić je ubijen na godišnjicu rušenja Starog mosta u Mostaru, koji je srušen 9. novembra 1993. godine granatama ispaljenim s položaja Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Izvor: Agencije