Ministarstvo poljoprivrede je u ovoj godini isplatilo 18,3 milijarde dinara za podsticaje u stočarskoj proizvodnji. Od tog iznosa, za unapređenje genetskog sastava dato je 8,2, dok je za tovna grla isplaćeno 2,9 milijardi dinara. I dok je najviše novca izdvojeno za govedarstvo, bez isplaćenih podsticaja za 2020. godinu, ostali su uzgajivači ovaca, istražuju Večernje novosti.
Član Upravnog odbora Uzgajivača ovaca Srbije Vladimir Šušić rekao je za ovaj medij da ovčarima u Srbiji nije čak isplaćena ni “korona-pomoć”, od 500 dinara po ovci.
Podsjetimo, za ublažavanje posljedica krize nastale usled korona virusa srbijanskim poljoprivrednicima omogućeno je ukupno 2,6 milijardi dinara u okviru Programa ekonomskih mjera za podršku privredi. Kako su ocjenili agroekonomisti, ova pomoć imala je socijalni karakter, dok su mjere kreditne podrške bile značajnije i imale su veći uticaj, posebno kada su u pitanju veći poljoprivredni proizvođači.
Kako kaže Šušić, kasni se i sa isplatama subvencija od 2.000 dinara po jagnjetu, kada je riječ o tovu. Mnogi nisu dobili ni 7.000 dinara po ovci za matičenje. Isti iznos raspodjelom podsticaja opredeljen je i Uredbom za 2021. godinu.
Govedari u boljem položaju?
S druge strane, podsticaji u govedarstvu ne kasne mnogo – za neumatičene krave, za uzgoj teladi za tov, isplaćene subvencije u iznosu od milijarde dinara. Premije za mlijeko isplaćene su u iznosu od 5,3 milijarde dinara. Za podsticaj u stočarstvu, za krave dojilje, dato je 22 miliona, za pčelarstvo 814, a za proizvodnju konzumne ribe 38 miliona dinara.
Kako smo nedavno pisali, zahtjevi za premiju za četvrti kvartal (1. oktobar – 31. decembar prethodne kalendarske godine) podnose od 1. januara do 15. januara tekuće kalendarske godine.













