Njemačka kancelarka je na kraju mandata i njen susret s novim i starim visokim predstavnikom u Bosni i Hercegovini je njena jasna i nedvosmislena poruka, rekao je predsjednik Srbije.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je u subotu kako je svaki susret s njemačkom kancelarkom Angalom Merkel važan, pa tako i najavljeni s novim visokim predstavnikom međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christianom Schmidtom i njegovim prethodnikom Valentinom Inzkom.
“Ona [Angela Merkel] time hoće da pokaže posvećenost rešavanju pitanja u Bosni i Hercegovini i da pruži podršku Schmidtovim odlukama u budućnosti”, rekao je on novinarima u Novom Sadu.
To je kazao odgovarajući na pitanje o predstojećem susretu Angele Merkel sa Schmidtom i Inzkom, koliko je taj susret protokolaran, a koliko može imati značajniji utjecaj na Schmidtovu daljnju politiku u Bosni i Hercegovini, ali i na pritiske na bh. entitet Republika Srpska.
Istakao je da nema dileme da je njemački diplomata Schmidt utjecajan političar i da će mu Angela Merkel pružiti punu podršku.
“Ona je na kraju mandata i taj susret je njena jasna i nedvosmislena poruka”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
‘Zadržati korektan odnos s NATO-om’
Nevezano za to, Vučić je u razgovorima s novinarima u Novom Sadu kazao da ga brine jačanje Kosovskih sigurnosnih snaga.
Odgovarajući na pitanje jesu li najavljene vježbe NATO-a na Kosovu samo rutinska stvar i prilog očuvanju sigurnosti u toj regiji, ili imaju i politilku konotaciju i poruke, rekao da je na Kosovu samo NATO, nakon povlačenja ruskih snaga 2000. godine.
Istakao je da Srbija ima veoma korektne odnose s generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom i da se nada da će takav odnos moći zadržati po svim pitanjima.
“Nemamo mi tu šta, NATO je tamo, pa tamo. Nas samo brine jačanje Kosovskih bezbednosnih snaga”, naveo je Vučić.













