Od januara do avgusta rođeno je 34.398 beba, a umrle su čak 74.234 osobe
U prvih sedam mjeseci ove godine u Srbiji je zabilježeno duplo više umrlih nego rođenih, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Konkretno, od januara do avgusta rođeno je 34.398 beba, a umrle su čak 74.234 osobe, piše Politika.
Ono što je zabrinjavajuće, jeste da je u odnosu na isti period prethodne godine broj preminulih veći za dvadeset odsto, a broj rođenih manji za dva procenta. Naime, kako se navodi, prošle godine su u periodu januar-jul umrle 61.592 osobe, dok su u istom vremenskom razdoblju ove godine preminule 12.642 osobe više.
Takođe, broj novorođenih beba nastavlja da pada, pa je u matične knjige rođenih ove godine upisano je 812 beba manje nego u prvih sedam mjeseci prošle godine. Ako ove podatke uporedimo sa zvaničnim brojkama Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”. koji govore da su u prvih šest mjeseci ove godine od posledica virusa korona preminule 3.854 osobe, to znači da je čak 70.380 osoba umrlo od bolesti koje nemaju veze s kovidom 19.
Naime, najveći porast broja umrlih zabilježen je u Beogradskom regionu, u kojem je preminulo 22,5 odsto više ljudi nego u istom periodu prošle godine. U ostalim regionima Srbije mortalitet je u prosjeku povećan za petinu, a brojke Republičkog zavoda za statistiku svedoče da je najveći porast preminulih zabilježen u martu, aprilu i maju– samo u ova tri mjeseca umrlo je oko 11.000 ljudi više nego u proljeće prošle godine.
Iako natalitet nastavlja da pada u cijeloj Srbiji, lijepe vijesti stižu iz beogradskih porodilišta – u glavnom gradu je u prvih sedam mjeseci rođeno 405 beba više nego u istom periodu prošle godine.
Nažalost, Region Šumadije i zapadne Srbije bilježi i najveći pad broja novorođenih beba, pa je u periodu od januara do avgusta rođeno je 7,1 odsto manje djece nego u istom razdoblju 2020. godine, u Vojvodini je na svijet došlo 4,4 odsto manje beba, dok je u jugoistočnoj Srbiji rođeno otprilike isto beba kao i prošle godine.
Ohrabrujujući je podatak da je početkom ljetnih mjeseci broj preminulih od korone počeo primetno da pada – zvanična statistika Ministarstva zdravlja Srbije potvrđuje da je od posljedica oboljevanja od kovida 19 u januaru preminulo 775 osoba, u februaru je umrlo 405 osoba, u martu je broj preminulih povećan na 865 osoba, da bi u aprilu čak virus korona uzeo čak 1.054 života. Već u maju je prepolovljen broj preminulih od korone, a podaci govore da je od posljedica kovida 19 u junu umrlo 183, a u julu 69 osoba. Zaključno sa 25. avgustom, od virusa korona preminulo je 119 osoba u osmom mjesecu.
U Srbiji je tokom protekle godine umrlo čak 14.000 ljudi više nego 2019. godine, a najveći porast broja umrlih bilježi se u posljednjem mjesecu 2020. godine – u decembru 2020. godine umrlo je čak 8.518 ljudi više nego u decembru 2019. godine, što predstavlja porast od 97 odsto.
U novembru je broj mrtvih bio za trećinu veći nego u jedanaestom mesecu 2019. godine, a ovaj dramatičan porast broja umrlih može se dovesti u direktnu vezu s pandemijom virusa korona u Srbiji. Kada se saberu svi podaci, dolazi se do zaključka da je 2020. godine bio najveći negativni prirodni priraštaj u posljednjih sto godina – čak 53.300 ljudi više je umrlo nego što se rodilo.













