Predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Jasmina Curić izjavila je danas da je genocid u Srebrenici “najveći zločin učinjen na tlu Evrope” koji se ne smije nikada zaboraviti.
Ona je ocijenila da je Srebrenica “vječna rana, ne samo Bošnjaka Sandžaka i Bosne i Hercegovine, već cijele Evrope”.
“Mi ćemo podsjećati na sve zločine koji su izvršeni u Srebrenici i zločine koji su izvršeni nad Bošnjacima kroz historiju, ne da bismo mrzeli, već da bismo nove generacije podučili da nam se to više nikada ne desi”, poručila je Curić.
Ona je pozvala građane Sandžaka da, naučeni da su se zločini negativno odrazili na sve, zajedno grade budućnost i demokratsko društvo.
Bošnjačko nacionalno vijeće je u sklopu obilježavanja 11. jula, Dana Sjećanja na genocid u Srebrenicie, organizovalo nekoliko manifestacija, poput izložbe ilustracija “Podsjećanje” autora Admira Delića i podjele cvijeta Srebrenice na gradskom šetalištu u Novom Pazaru.
U Memorijalnom centru Srebrenica Potočari danas se obilježava 27. godišnjica genocida nad Bošnjacima, koji su srpske snage počinile u julu 1995. godine.
Ove godine u Potočarima će biti sahranjeno 50 srebreničkih žrtava, pa će ukupan broj ukopanih na tom groblju sada biti 6.721.
Video-izjavu predsjednice Curić pogledajte OVDJE
























Izvor: Radio sto plus













