Dijaspora više nema svoj punkt u matičnoj zemlji, pa smo maksimalno upućeni jedni nadruge, a naša međusobna komunikacija je vrlo aktivna.Svi smo jako za brinuti, ponajviše pravcem u kojem ide naša matična zemlja. Svjedočimo civilizacijskom sunovratu Cme Gore, nacionalni i vjerski fanatici vode i kroje politiku, donose zakone i svakodnevno svojim odlukama razaraju i potresaju crnogorsku državu i društvo. Samo onaj koji je živio neko vrijeme izvan Cme Gore može da razumije jačinu emocija i brige koja nas izjeda, ali i ujedinjuje. Vjerujem da je to proces koji se dešava i u Crnoj Gori. Zato su u dijaspori i toliko jako odjeknuleriječi akademika Zuvdije Hodžića “uspraviće se Cma Gora. E, to uspravljanje sa nestrpljenjem čekamo i na njemu vrijedno radimo” odgovara u intervjuu Vikend novinama predsjednica Zajednice crnogorskih udruženja u NjemačkojeMDe Alijanse Emira Ličina, na naše pitanje kako dijaspora reaguje na dešavanja u matičnoj državi.
Ličina podsjeća da su se obraćali Vladi Cme Gore tražeći odgovore na pitanja koja se tiču najavljenih izmjenaZakonao registrima prebivališta i boravišta, ali da ih nijesu dobili i da im je time poslata poruka da sadašnja izvršna vlast dijasporu percipira kao nepoželjnu i da ima namjeru da je isključi iz društvenog i političkog života Cme Gore, poručujući da neće moći, jer “dijaspora Cme Gore i u ovoj borbi čvrsto stoji uz svoju maticu”
VN: Nedavno ste obavijestili javnost da ste ispred 50 udruženja dijaspore iz svih krajeva svijeta uputili čelnim ljudima u državi pismo povodom najave izmjena Zakona o registrima prebivališta i boravišta. Šta ste im poručili u pismu?
LIČINA: Najavljene izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta koj ima se planira brisanje dijaspore iz registra prebivališta i posredno njeno brisanje iz biračkih spiskova, snažno su odjeknule u dijaspori. Ovim potezom aktuelna vlada jasno je stavila do znanja da dijasporu percipira kao nepoželjnu i otkrila svoju namjeru da je pošto-poto želi isključi iz društvenog i političkog života Crne Gore. Na inicijativu Zajednice crnogorskih udruženjau Njemačkoj eMDe Alijanse, dijaspora se okupila i stala u zaštitu prava koja nam sepokušavaju oduzeti. Dopisu kojem smo izrazili svoj stavpo ovom pitanju uputili smo nadležnim organima u Cmoj Gori, a inicijativu je potpisalo 50 crnogorskih udruženja iz svih krajeva svijeta. U roku od samo nekoliko dana smo se organizovali i jedinstveno nastupili, kao nikada do sada, što je jasan pokazatelj koliko je ovo pitanje pogodilo i alarmiralo sve nas u dijaspori.Čitaj još: Vic dana Amerikanac, Rus i Srbin i priča o šumama…
VN: Da li Vam je neko odgovorio?
LiČINA: Odgovore, nažalost, nijesmo dobili što je još jedan pokazatelj odnosa ove Vlade prema dijaspori. Putem raznih saopštenja i izjava predstavnika Vlade poručivano je “da niko neće uzeti crnogorsko državljanstvo dijaspori”, što je krajnje besmislena izjava, jer niti državljanstvo mogu oduzeti niti je to pitanje koje dijaspora postavlja. Valjda tim zamjenama teza po medijima misle da skrenu temu i jeftinim trikovima izmanipulišu javnost Dijaspora i dalje stoji iza onoga što je u tom dopisu izrečeno, a to je da crnogorski državljani na privremenom radu i boravku u inostranstvu koji posjeduju isključivo crnogorsko državljanstvo svoje prebivalište imaju samou Cmoj Gori, a boravište mogu da imaju bilo gdje u svijetu. Takođe, oni biračko pravo ostvaruju samo u Cmoj Gori i imaju stoga namjeru da stanu u zaštitu svog biračkog prava, koje je kao jedno od osnovnih prava i sloboda garantovano ustavom, kao i dragim međunarodnim konvencijama i ugovorima. Nadamo se da Vlada ipak neće utvrditi predlog ovog zakona na način koji je predložen u njegovom nacrtu, no ukoliko se to desi zaštitu svojih prava potražićemo sudskim putem.
VN: U jednom ranijem intervjuu rekli ste da je za novu vladu u Crnoj Gori sadašnj a dijaspora nepodobna. Zašto tako mislite? Ima li neka druga koja je podobna i koja?
LIČINA: Vlada Crne Gore je najavom brisanja dijaspore iz biračkih spiskova sama najavila “obračun” sa dijasporom. Ako dijaspora pošalje zvaničan dopis na adrese više nadležnih organa od kojih su svi po Ustavu i zakonu dužni da štite naša prava i interese, a niko od tih adresa ne odgovori kako da to tumačimo osim kao poruku da smo nepodobni i zato nepoželjni. Vlada će se sigurno postarati da stvori privid postojanja drage, podobne dijaspore. Već je na sceni prisutan pokušaj prevaspitanja i kreiranja dijaspore po mjeri nove vlade. Vješto se uz pomoć pojedinih medija stvara privid pomirenja dijaspore sa novonastalom situacijom. No, koliko god se trudili neće u tome uspjeti, a štetu mogu napraviti samo sebi. Ne može u Cmoj Gori opstati politika zasnovana isključivo na nacionalizmu i priči o ugroženosti jednog naroda. Ne opravdava to kršenje prava na svakom koraku pa ma koliko jaki bili njihovi pokušaji pravdanja svake greške, samovolje, bahatosti i arogancije predstavnika nove vlasti time da se zemlja brani od lopova. Zato dijaspora čvrsto vjeruje u privremeni karakter ove Vlade koja evidentno radi protiv interesa sops tvene države. Na svima nama je da dignemo glas i da se svim mogućim sredstvima borimo da do toga što prije dođe.