Protivimo se kontinuitetu suzbijanja slobode govora, građanskih i medijskih sloboda, ali prvo se protivimo kontinuitetu politike Miloševićevog režima politike devedesetih. Zbog toga nismo glasali za novu Vladu Srbije i njihov kontinuitet, jer je to dobro samo za ovu administrativnu strukturu, posebno za paralelne vladine strukture.
2Opis: Mirjana R. Milenković02. Novembar 2020. 12.30 Izmijenjeno: 12.30
Truthometer
Poslanik SDA Sandžaka: Ne bismo ništa izgubili da su izbori održani 6. septembra
Enis Imamović Foto: SDA Sandžak
Činjenica da je ova apsolutna većina odložila formiranje Vlade za četiri mjeseca dovoljno govori da nije trebalo žuriti s izborima, ali mogao bi se prihvatiti prijedlog SDA Sandžaka da ih organizuje najranije 6. septembra. Ne bismo ništa izgubili, čak bismo izbjegli izlaganje građana infekciji, kao što je bio slučaj prilikom izlaska na birališta, kaže Enis Imamović, član Stranke demokratske akcije Sandžaka, objašnjavajući zašto poslanici stranke nisu podržali premijerku Anu Brnabić.
- Koliko je optimistična prezentacija premijerke Brnabić za vas i vjerujete li u njeno obećanje da će država pobijediti mafiju, kriminal i korupciju i da Srbija više nije zemlja koja pobjeđuje u historijskim porazima, već na svim poljima?
- Bilo bi dobro napraviti ozbiljnu analizu posljednjeg izlaganja Ane Brnabić i svih prethodnih i vidjeti koliko je ispunjeno, a koliko je ostalo samo na listi želja, u gusto napisanom tekstu. To bi moglo postati praksa na kraju svakog mandata. Sa aspekta predstavnika albanskog i bošnjačkog naroda, ova prezentacija ne sadrži ni najmanji razlog da se za nju glasa, jer ne sadrži konkretne mere koje će ukloniti probleme i prepreke sa kojima se naši narodi već decenijama suočavaju u Srbiji. Prema našem mišljenju, sam koncept Vlade ne prati stvarnost u ovoj zemlji, na šta smo pokušali ukazati amandmanima na Zakon o Vladi, ali Vučićev režim je našu nameru dočekao raširenih ruku.
- Jeste li očekivali da će barem neki od poslanika vladajuće većine imati barem neki kritički stav prema kandidatima za ministre, ili o programu buduće vlade?
- Nisam. Ova vrsta slobode mišljenja i izražavanja potiskuje se takmičenjem u dokazivanju lojalnosti.
- Nedavno ste rekli da je parlament doživeo svoj sumrak, zašto niste glasali za izbor Dačića za predsednika parlamenta?
- Parlament je, kao najviše zakonodavno i predstavničko tijelo, doživio sumrak kada je dozvolio 80-dnevnu pauzu između dvije tačke svog konstitutivnog zasjedanja bez objašnjenja. Sve nakon toga samo je logičan nastavak zloupotrebe parlamenta. Nismo glasali za Dačića. Njegova retorika i ksenofobične izjave protiv Bošnjaka i protiv Bosne i Hercegovine za nas su simbol tokom 1990-ih. Svaki put kad bi se neko na takav način obračunao s Bošnjacima i Bosnom u Beogradu, rezultati su bili genocid i drugi ratni zločini nad bošnjačkim narodom. Posljedice toga i danas osjećamo.
- Da li je sada teško biti opozicija u srpskom parlamentu, a to je opozicija iz redova manjine, s obzirom na reakcije koje su pozdravile raspravu Shaipa Kamberija, ali i vaše?
- Teško je biti bilo šta drugo i drugačije u „Skupštini Srbije“, zato ona mora postati Skupština Republike Srbije i svi njeni građani.
- Prije nekoliko dana i sami ste pozvali vladajuću većinu da pronađe način da tolerira samo šest opozicionih poslanika. Mislite li da će se nešto promijeniti nakon vašeg poziva?
- Ne mislimo da će se išta promijeniti, štoviše, imamo razloga očekivati da će biti i gore. Da Vučić može da toleriše kritike, obuzdao bi državnu mašineriju i resurse koje je usmerio na sve svoje neistomišljenike i omogućio da se kritička misao razvije u Srbiji, što bi i njemu koristilo. U našem slučaju, njihova netrpeljivost je dvostruka jer predstavljamo dva naroda, albanski i bošnjački, za koje sam dokazao da ne mogu podnijeti.
- Zašto vaše dve stranke nisu jedini deo vladajuće većine, jesu li vas pozvale u vladu ili jednostavno morate, kako kaže Milenko Jovanov, poslanik SNS-a, da se pomirite s tim da vas ne žele na vlasti?
- Čini se da im je bilo teško što smo odbili sastanak sa Vučićem, a nismo ni želeli da razgovaramo s njim o Vladi.
- Međutim, članovi vladajuće većine u više su navrata rekli da je vaša kritika rezultat nezadovoljstva jer niste dio vlade. U tom kontekstu spomenuli su ne tako davno saradnju vašeg predsjednika Sulejmana Ugljanina dok je bio ministar.
- Tokom svog učešća u Vladi, dr. Sulejman Ugljanin i Sandžačka SDA insistirali su na institucionalnom rješenju statusa Sandžaka i statusa Bošnjaka. Žao mi je što su transkripti Vlade državna tajna i zato su građani osuđeni da veruju na reč spinova Vučića i Dačića. Podsjetio bih da je Dr. Kao ministar zadužen za nerazvijena područja s budžetom od 0,047 posto (manje od pola promila), Ugljanin je činio čuda po cijeloj Srbiji, ali kad god je tražio nešto za Sandžak i Bošnjake, čak i osnovna ljudska prava, grubo su mu uskraćivali. Kada je to odbijanje postalo drsko, on je kao ministar u vladi organizovao proteste u Novom Pazaru. Prestali smo samostalno učestvovati u Vladi i izašli kada smo vidjeli da vladajući režimi nemaju ni najmanju namjeru ili želju da bilo šta učine za Sandžak i njegove građane.
- Iako tvrdite da niste čuli nijednu mjeru uključivanja Bošnjaka i Albanaca u institucije u premijerovu ekspozeu, vaš kolega Bošnjak Bačevac kaže da u Srbiji niko nije diskriminisan niti gurnut jer je manjina.
- On samo radi posao zbog kojeg je stavljen na listu SNS.
- Čini se da ste požalili što niste bojkotovali izbore i je li bojkot možda učinio opoziciji medvjeđu uslugu građanima koji nisu za ovu vladu i koji sada nemaju svoje predstavnike u parlamentu?
- Kada smo donosili odluku o izborima, bili smo svjesni da su uslovi daleko od fer i demokratskih, ali kao autentična sandžačka stranka nismo htjeli prepustiti sudbinu građana Sandžaka u rukama velikosrpske politike i njenih izvršitelja u Sandžaku. SDA Sandžaka parlamentarna je stranka već 30 godina i pokušava da kroz institucije sistema riješi sve probleme sa kojima se suočavaju Bošnjaci u Srbiji, kao i svi građani Sandžaka. Svi režimi uporno pokušavaju izbaciti taj dijalog iz institucija, a SDA briše Sadžaka iz političkog života. Nemamo pravo odustati.
- Vjerujete li u dijalog između vlade i opozicije, koji bi trebala voditi bivša demokrata Gordana Čomić, ali i predsjednik parlamenta Ivica Dačić po funkciji?
- Očekujemo da će EU i članovi Europskog parlamenta ispuniti svoja obećanja data tokom posljednje runde dijaloga između vlade i opozicije. Rekli su da ćemo o svim zahtjevima stranaka u međustranačkom dijalogu razgovarati odmah nakon izbora i da će biti organizirana nova runda razgovora. Posrednici u ovom dijalogu moraju biti europarlamentarci, jer smo razgovore započeli u tom formatu, a Ivica Dačić i Gordana Čomić kao predstavnici režima mogu biti samo stranka u razgovoru.
Izvor: Danas.rs