TEL AVIV – Nebo iznad Tel Aviv večeras je obasjano eksplozijama nakon što je Iran pokrenuo novi talas raketnih napada na teritoriju Izraela, saopštio je Iranski Korpus islamske revolucionarne garde.
Prema zvaničnim navodima IRGC-a, riječ je o 59. talasu operacije pod nazivom “Pravo obećanje 4”, u okviru koje su korištene i nove vrste naoružanja. Kako tvrde iranski izvori, u ovom napadu prvi put je upotrijebljena napredna raketa pod nazivom “Haj Qasem”.
U saopštenju koje prenosi iranska državna televizija Press TV, navodi se da su mete napada bili izraelski vojni i sigurnosni položaji u više gradova, uključujući Beit Shemesh, Tel Aviv i Jerusalem.
Istovremeno, IRGC tvrdi da su u sklopu iste operacije gađane i američke vojne baze širom regiona. Kao mete su navedene baza Al Udeid u Katar, Ali al Salem u Kuvajt, Fudžeira u Ujedinjeni Arapski Emirati, Šeik Isa u Bahrein, kao i Erbil u Irak.
Za sada nema nezavisne potvrde o razmjerama štete niti o eventualnim žrtvama, dok izraelske vlasti još uvijek nisu objavile zvaničan odgovor na ove navode.
Situacija na Bliskom istoku dodatno se usložnjava, a međunarodna zajednica s velikom zabrinutošću prati razvoj događaja, strahujući od šireg regionalnog sukoba.
(Vijesti.ba)













