NVO Montenegro International inicirala je hitno donošenje odluke u Skupštini Prijestonice Crne Gore da sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve (SPC) napusti Cetinjski manastir, koji je u vlasništvu Prijestonice Cetinje. To je kažu potrebno kako bi Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) mogla obavljati bogosluženje, a njeni vjernici i poštovaoci opet mogli da se poklone moštima Svetoga Petra Cetinjskog.
U inicijativi se traži da odluka bude izglasana i sprovedena do 7 sati 6. januara 2021.
Ona je upućena gradonačelniku Prijestonice Aleksandru Kašćelanu i predsjednici Skupštine Prijestonice Maji Ćetković.
“Svjedoci ste da aktuelna vlada Crne Gore, kroz niz neustavnih i zavjereničkih akcija, zbog kojih je NVO Montenegro International podnijela nekolike Ustavne žalbe kao i krivične prijave SDT-u, radi sve na asimilaciji Crnogoraca u srpski nacionalni korpus. Ta razbojnička agenda je svoju katarzu doživjela protivzakonitim usvajanjem izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti, u gluvo doba noći, od strane trenutne vladajuće većine. Po priznanju srpskog vladike Joanikija njihovi pravni stručnjaci, pravni savjetnici crkve su pisali te izmjene pod pažljivim svešteničkim nadzorom. Crna Gora je postala teokratska država u kojoj sveštenici, a uz to još sveštenici druge države, pišu zakone”, navodi se u obrazloženju.
Oni ukazuju da je nepravedno i, kako su kazali, sramno da decenijama unazad sveštenstvo i vjernici CPC obilježavaju najradosniji hrišćanski praznik po smrzlim cetinjskim ulicama i trgovima, improvizovanim kapelicama, “kao prognanici i beskućnici – dok sveštenstvo SPC uživa raskoš i komociju toliko okupiranih hramova, a koji su izgrađeni na žrtvi i odricanju naših predaka i branjeni su njihovim životima”.
“Mitropolija Crnogorsko Primorska koja je eparhija SPC stoluje čak i na Cetinju! Svoju je okupacionu bazu instalirala đe drugo nego pored moštiju Velikoga Svetoga Petra Cetinjskoga, pomiritelja i utemeljivača države Crne Gore.
Ističu da je Cetinje čuvar i svjedok hiljadu godina istorije, četiri velike dinastije Vojisavljevića, Balšića, Crnojevića i Petrovića, Cetinje je grad heroj.
“Cetinje je prvo reklo jasno i glasno ‘ne’ nadolazećem talasu velikosrpskog nacionalizma devedesetih godina. Cetinje je pjevalo: ‘Sa Lovćena vila kliče, oprosti nam Dubrovniče’. Cetinje je začetnik vraćanja državnosti Crnoj Gori, na koju se čekalo od 1918. godine. Cetinje je ishodište svih crnogorskih stradanja, grad u kamenu u kojemu je skamenjena istorija Crne Gore”, dodaju iz NVO Montenegro international.
Budući da, podsjećaju, Cetinjski manastir nije upisan na Srpsku Pravoslavnu Crkvu koja, kako su kazali, bespravno koristi taj objekat, već je u vlasništvu opštine Cetinje, traže, da Skupština učini sve kako bi omogućili sveštenstvu Crnogorske Pravoslavne Crkve da vrši službe u manastiru.
“Manastir je naša najveća svetinja, simbol crnogorske samobitnosti i identiteta, a koji je usljed tragičnih istorijskih dešavanja postao leglo srpske asimilatorske politike koja se sada sprovodi sa državnog nivoa. Protiv takve državne politike borićemo se lokalno! Simbol trajanja i opstanka Crne Gore mora biti oslobođen od militantnog svetosavlja i sveštenstva tuđinske i neprijateljske crkve, čiji se spisak zločinstava dopisuje svakog dana. Od nepriznavanja crnogorske nacije, jezika, istorije i crkve, preko nepriznavanja genocida u Srebrenici, do veličanja i proglašavanja za svece četničkih koljača i saradnika okupatora”, navodi se u obrazloženju Inicijative.